Barevná voda

 

14.12.2022

Barevná voda

Po osvěžení na nádherných plážích Karibiku jsme se vydali na jih. Máme totiž v plánu poloostrov Yucatán obkroužit, neboť skýtá mnoho zajímavých míst. 

Cílem dnešní cesty je městečko Bacalar Byla to poměrně dlouhá cesta , protože Mexiko, ani jeho část, poloostrov Yucatán, který se snažíme projet z větší části nejsou žádnými trpaslíky. S rozlohou kolem 181 000 km² je 2,3× větší než Česká republika. 

Cestou  nebylo moc příležitostí zastavit v nějakém městě, protože na rozdíl od severní části poloostrova ,  je osídlení zde malé a hustota turistických komplexů nulová.

První zastávkou bylo městečko Vilas de Tulum . Zde jsme udělali krátkou zastávku a prošli si zdejší tržnici. Procházení tržnic, obzvlášť v chudých, a pro nás exotických zemích mám moc rád.  

Je v nich cítit tep všedních životů obyčejných  lidí a navíc jsou taková místa velmi fotogenická. Procházeli jsme onou tržnicí a pozorovali tu jinakost zboží, oděvů, ale i postav. Nasávali nové vůně i pachy  . Na cestu jsme si koupili čerstvé exotické ovoce a vyrazili dále na jih. 

V městečku Limones jsme vedle hlavní silnice uviděli naší první Mayskou pyramidu. Byl to pro nás velmi silný a emotivní zážitek, stát vedle ní, dotknout se jejich kamenů a představovat si jaké to asi bylo , když to tu žilo. Zároveň to byla i taková malá ochutnávka toho, co nás v dalších dnech cestou vnitrozemím bude čekat.

Závěr dalšího mexického dne byl na dalším nezvyklém , a řekl bych i vyjímečném místě,  v městě Bacalar. 

To město ani tak samo o sobě vyjímečné není, ale jeho břehy omývá tzv. laguna sedmi barev , která je 45 km dlouhá a 2 km široká . 

Je sladkovodní a její hladina je průzračně  křišťálově čistá a hraje barvami od jasně tyrkysové až po hluboké indigové barvy, jak se mění hloubka laguny a denní doba. 

Říká se jí též Maledivy Mexika a je druhým největším zdrojem pitné vody v této krásné zemi. Zaplavat si v jejích teplých čistých vodách a pozorovat její měnící se hladinu byl nezapomenutelný zážitek .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *