Egyptský deník 2022

 

 

den pátý – 2.2.2022

Dnešní deník by se spíše měl nazvat lodním deníkem, neboť jsme jej strávili povětšinou na lodi, plující po Nilu. Však také zájezd se jmenuje plavba po Nilu, tak na tom ani není nic divného. Náš plavební den byl i tak zpestřen návštěvou dvou památek a tím byl i ohraničen den. 

První , ranní prohlídka se týkala chrámu v Edfu, kde jsme kotvili. Výlet k branám chrámu byl zpestřen jízdou kočárem, taženým koněm. Na nábřeží byly připraveny desítky kočárů označenými čísly, kam jsme si sedli po čtyřech.   

My jsme si sedli s našimi Česko – Italskými kamarády( ona je Češka, on Ital), se kterými zažíváme po cestě výbuchy smíchu, protože mají podobný styl humoru jako my do kočáru označeným číslem 73.

Náš vozka, který se nám představil jako Mustafa po chvíli prásknul bičem a pobídl svou pohublou herku k akci. Pomalu jsme začali vyjíždět z chaotické spleti zaparkovaných i rozjíždějících se kočárů, mezi kterými se proplétaly prodejci všeho možného a cestu nám občas křížily i poměrně četné motorové ťukťuky. 

Vím, že to je komerce poplatná turistickému průmyslu, ale i tak nám Mustafova zběsilá jízda městem, při kterém kočár vířil prach na jeho prašných ulicích plných lidí oděných v typických místních oděvech dodávala pocit exotického dobrodružství a cesta k chrámu i cesta zpáteční patřila k příjemným okamžikům naší egyptské cesty. 

Návštěva  samotného chrámu  stála samozřejmě také za to. Tento  chrám je staroegyptskou svatyní a jde o jednu z nejlépe zachovaných svatyní v Egyptě. Je zasvěcen bohu Hórovi, který je na rytinách zobrazován jako sokol.

Odpoledne jsme pokračovali plavbou po řece až do 150 kilometrů vzdáleného Asuánu, abychom ke konci dne na chvíli cestu přerušili návštěvou chrámu v Kombo a velice zajímavé expozice mumifikovaných krokodýlů. 

No a pak zase hezky zpět na loď a s pohledy na chrám v Kombo jsme pluli dál do Asuánu. Ta cesta po řece a pozorování obou břehů byl pro nás též velmi silný zážitek. Protože rychlost plujících lodí není nikterak závratná, můžeme intenzivně vnímat život i krajinu na obou březích a k tomu se opakovat pod již i v této době solidně hřejícím africkým sluncem. 

Plavba na Nilu byla téměř taková , jako ještě poměrně nedávno v mých představách, krásná, tomantická s nádhernými výhledy nejen na břehy ale i na čirý ruch na řece samotné i do širšího okolí řeky. 

Tu cestu nám opět zpestřili prodejci textilu, kteří neuvěřitelně rychle na svých chatrných veslicích připlují k výletní lodi  a rychlým manévrem k ní připoutají lano . Poté následuje fáze prezentace výrobku a cenová nabídka. 

Když někdo projeví , byť třeba i jen nepatrný zájem, následuje srolování výrobku a mrštný hod do velké výšky na palubu. Následuje další fáze , smlouvání. Je-li zákazník spokojen s výrobkem i výslednou cenou, přikročí k platbě . Vloží peníze k tomu textilu, který je v igelitovém sáčku a hodí jej na loď. Prodejce si vezme peníze a ten zaplacený kus textilu vymrští opět na palubu. 

Naši kamarádi si takto koupili ubrus s prostíráním za 6 EUR. Cena nabídnutá prodejcem na počátku skoro půlhodinové transakce byla 22 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *