Egyptský deník 2022

 

 

Den 4. – 1. února 2022

Dnešní den  byl zlomovým . Ráno jsme navštívili další úžasné staroegyptské památky v Luxoru. Konkrétně údolí králů a údolí královen. a odpoledne jsme se konečně dočkali toho, že se naše obrovská třípodlažní loď odlepila od Nilských břehů, aby se vydala proti jeho proudu .

 Jediné, co nám chybí v rámci zájezdu, který je jinak do detailu perfektně zorganizovaný je to, že máme pramálo interakcí s místními lidmi , jejich životem a kulturou . Chybí tam i onen prvek intenzivního objevování neznámého , který mám na cestách tolik rád.

 To je podle mne zásadní rozdíl mezi individuální turistikou, kterou jednoznačně preferujeme a organizovanou turistikou skrze cestovní kanceláře. Při našem rozhodnutí zvolit si variantu jet ,, S Čedokem za hranice všedních dnů”, jak hovořil dříve jejich reklamní slogan jsme se rozhodli pro to, že je zde nejen dle vyjádření našeho ministerstva zahraničí stále vysoké bezpečnostní riziko. 

Sám nevím, jak tomu je ve skutečnosti. Když jsem rozvířil na toto téma diskusi s naším egyptským průvodcem Emilem, který vlastně není Emilem ani omylem, neboť jde o pseudonym , který si zvolil proto, aby se jeho jméno lépe pamatovalo českým turistům, tak mi tvrdil, že tu žádné riziko není. 

Prý tomu tak bylo pouze v době bouřlivých novodobých revolucí a hlavně za vlády prezidenta Mursího, který byl u moci pouze rok. Byl členem radikálního  hnutí Muslimské bratrstvo , které dávalo především islámským teroristům zelenou. Na druhou stranu musím konstatovat , že z těch mála chvil, která jsem strávil mezi místními jsem nenabyl dojmu, že by to bylo nebezpečné a příště bych se toho určitě nebál.

I tak jsou to krásné dny , plné poznání nádherných , impozantních památek, před kterými se vám tají dech. 

Jsou to  i dny pozorování života lidí , přírody i architektury tolik odlišné od té naši. Oč více si ten skutečný svět nemohu osahat, o to více si domýšlím, ptám se a hledám na internetu. A dozvídám se mnoho zajímavých věcí o zdejším životě , bohaté historii i dalších reáliích. 

Krom Luxoru, kde jsme dnes viděli Údolí králů i královen, či třeba Memonnovy kolosy, jsem měl možnost pozorovat sklizeň cukrové třtiny i její odvoz z polí nejrůznějšími dopravními prostředky, od povozů zapřažených za traktory, až po plně naložené valníky tažené osly. Rozsáhlá pole cukrové třtiny prostřídávaly banánové plantáže. 

Banánům se tu  ve zdejším klimatu také daří.Jsou menší , nežli ty, které se k nám dovážejí, méně sladké, ale chuťově velmi dobré.  

Když jsem tak z okna autobusu kousek za Luxorem  pozoroval ta pole a všechno to hemženi kolem, najednou mne praštilo do očí několik sytě červených polí, která mi připomínala z dálky holandská pole s rozkvetlými tulipány. 

Šlo o sušení rajčat, která byla rozprostřena po polích a na jednom z nich probíhala pod rukama desítek dělníků a dělnic jejich příprava . 

No a odpoledne jsme konečně vypnuli obrovskou třípatrovou lodí, která má na palubě i bazén po Nilu, a to bylo zase jiné pozorování nekonečných břehů, které jsou podle této životodárné řeky velmi osídleny. Jak si tak ta loď pomalu pluje, stačí si člověk mnoha věcí všimnout . Třeba i místního triku , jak se vyhnout daním z nemovitosti. 

Protože je zde podnebí téměř bez srážek( prý tu zaprší maximálně dvakrát do roka) , nemají domy střechy. Nejsou potřeba. Pokrývač, ani ten, kdo instaluje okapy , či hromosvody by se tady rozhodně neuživil. No a z většiny domů nad dostavěným patrem se tyčí sloupy, ze kterých  vyčnívají železné pruty. Dům je tedy de iure ve výstavbě a daň z nemovitosti se platit v tomto případě nemusí .

Velkou atrakcí pro nás byly malé veslice plující po této veliké řece mezi množstvím velkých výletních lodí, brázdících vodní hladinu. Vždy na nich byli dva lidé . S vyvinutím obrovského fyzického úsilí připluli k lodi, zahákli k ní lano a začali nám nabízet textil. Když někdo projevil zájem, nechápu jak, ale dokázali ten kousek lehkého textilu srolovat a vyhodit těch mnoho metrů tak, aby dopadnul až na palubě. I takto těžce si zde někteří lidé musí vydělávat na živobytí.

V závěru dne jsem ještě pozoroval nádhernou scenérii západu slunce za Nilem a začal se těšit na další den mého egyptského putování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *