začátek – Ti amo Bergamo

Den 1. 12. ledna 2022

Ti amo Bergamo

Dnes jsem zahájil letošní putování cestou na polární kruh přes Itálii. Ne, nejsem dezorientován v prostoru a čase, ba ani ze zeměpisu jsem neměl horší známku, než jedničku, ani jsem se nezbláznil.

Rozhodl jsem se, že se pokusím dostat do míst, kde bych teoreticky mohl spatřit polární záři, konkrétně do Finského Rovaniemi, kde teoreticky ta možnost je. Rozhodujícím faktorem pro spatření tohoto pozoruhodného úkazu je příhodné počasí a štěstí, neboť pouze příhodné počasí ještě nezaručuje, že ji člověk uvidí.

Při hledání nejlevnějšího spojení mi vyšla tato kombinace: Praha-Bergamo, Bergamo-Helsinky , obojí letecky a poté nočním autobusem 12hodin do Rovaniemi. Zpět pak z Helsinek do Varšavy a z té do Prahy. Italské Bergamo mne opět nezklamalo. Již při předchozích návštěvách mi padlo do oka a čím dále, tím více se mi dostává pod kůži a rozhodně patří mezi nejkrásnější města nejen v Itálii, která jsem poznal.

To město má své osobité kouzlo. Je velmi osobité. Jsou to dvě města v jednom a každé je úplně jiné, přitom tvoří jeden organický celek. Jsou to dva protiklady, které se navzájem doplňují a to tomu městu dodává onoho pověstného genia loci.Je to unikátní spojení dvou naprosto rozdílných celků. Jsou propojeny silnicemi, schody i lanovkou. Na kopci se tyčí staré město, ve kterém najdeme pozůstatky Římských dob, románského i renesančního slohu . Toulat se v jeho křivolakých uličkách mezi kamennými domy patří k cestovatelským lahůdkám, stejně jako třeba návštěva restaurace, která je nepřetržitě v provozu od roku 1476, a krásné scénické výhledy na město i okolní krajinu jsou onou pověstnou třešničkou na dortu.

Najdeme zde dokonce i českou stopu v podobě pevnosti Rocca, kterou založil Jan Lucemburský. Můžeme zde spatřit i šlechtické obydlí z roku 1100, či každý večer v 22.00 slyšet 100 úderů zvonu připomínajících zavírání městských bran.

Dolní město, rozprostřené do široka pod kopcem zdobí četné neoklasické a moderní budovy a je o poznání živější . Zkrátka Bergamo vždy mile překvapí a je zde vždy co objevovat. Navíc se sem můžeme dostat za směšně nízké ceny . Má letenka stála 259.-Kč. V 14.00 jsem vyletěl z Prahy a již za pouhou hodinu naše letadlo dosedlo na runway zdejšího letiště.

FINSKO 2022 -1.díl
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *