Madrid a Segovia

 

14.4. 2022

Madrid a Segovia

Na tento výlet jsem se těšil 12 let. Právě před tolika lety jsem poprvé navštívil tuto krásnou zem a byla to pro mne láska na první pohled, která se stále prohlubuje tím, jak více a více Španělsko poznávám a pronikám do jeho specifického kouzla, které zde pokaždé rozmotávám více a více. 

A právě před 12 lety , kdy jsem Španělsko poznával krok za krokem, neboť jsem se vydal na tisíc kilometrů dlouhou pouť ze Sevilly do Santiaga de Compostela jsem objevil i kouzlo španělských velikonoc. Od té doby se tam chystám znovu ve velikonočním čase a až nyní se to povedlo. 

Okázalost a barvitost opředená něčím tajemným , tak nějak bych stručně charakterizoval průvody, které Španělé  o  Velikonočním týdnu , kterému říkají Semane Santa ( svatý týden) dělají. A že si to ti Španělé užívají jak se patří. Ty průvody jdou městy i vesnicemi po celý týden, od pondělí do neděle . 

S manželkou jsme přiletěli nejprve do Madridu , kde jsme si půjčili automobil. S půjčením automobilu bych se rád podělil o praktickou zkušenost. Stejné auto, stejná firma ( Sixt) a stejné město( Madrid) a na dvou místech rozdíl v ceně za půjčení na 3 dny 5.500,- Kč!!! Vynechali jme tedy onu výrazně dražší variantu, která byla v tomto případě na letišti a vydali se do půjčovny nedaleko vlakového nádraží Atocha. 

Cestu do Španělska jsem chtěl i osobně pojmout i tak, abych se oprostil alespoň trochu od toho, co mne trápí v posledním měsíci. Je to bezprecedentní russká agrese proti Ukrajině se všemi jejími důsledky. Tolik se toho od 24. 2. změnilo nejen ve světě ale i v mém vlastním životě i životě mé manželky. Prakticky od začátku pomáháme válečným uprchlíkům, jsme prosáklí jejich mnohdy mnohem pohnutými osudy bohužel i v některých případech tragickým konci.

 A najednou takhle jedu Madridským metrem a ty hrůzy si připomenu . Přijel vlak plný k prasknutí do kterého jsme se sotva protlačili. Když jsem se rozhlédl, vlak byl plný mladých lidí ve věku 20-30 let . V rukách třímali rudé vlajky a na tričkách měli obrazy masových vrahů Lenina a Stalina , kteří mají na svědomí 40 milionů životů . Mé chytré hodinky začaly při tom pohledu pípat. Tak se ozývají vždy, když mám abnormálně zvýšený tep.Pokoušel jsem s nimi diskutovat, ale samozřejmě to bylo marné. Tak jsem měl možnost shlédnout hořké  plody ruské hybridní války na španělské půdě. Smutný a depresivní zážitek.

Půjčili jsme si auto a vyjeli na naší první zastávku do Segovie, kde jsme měli zakoupený nocleh. Již cestou od auta k našemu dočasnému příbytku jsme potkávali lidi v převlecích, kteří směřovali ke kostelům. Podle programu velikonočních procesí jsem zjistil, že zde v Segovii jich půjde 8.

Dali jsme si věci do pokoje a vydali se do centra. Hned před prvním kostelem Svaté Eulalie se tvořil první průvod. Počkali jsme na začátek a pozorovali jak se posléze spojuje s dalším průvodem aby se pak za přihlížení davů spojovaly s dalšími a dalšími proudy a procházeli městem až do pozdních nočních hodin, aby uklidily artefakty do kostelů a ty čekaly na další den. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *