Německo – výlet do Saska

Výlet do Saska 5-6.7.2022

 

Německo jako turistický cíl je podle mého názoru velmi opomíjené a je to škoda. Má co nabídnout .

 Od alpských velikánů ,termálních pramenů, krásných měst i vesnic, hradů a zámků , řek a jezer až po moře. K tomu výborné pivo a gastronomie , která není také k zahození,  přijatelná vzdálenost, hustá síť dálnic, po kterých se stále jezdí zdarma i dobře fungující doprava veřejná doprava , to vše z Německa dělají atraktivní cíl pro dovolené i kratší výlety. 

My s manželkou jezdíme do Německa moc rádi a poznali jsme zde ať již autem, na kole, či pěšky mnoho pěkných míst a na některá z nich se též pravidelně vracíme.

Tentokráte jsme si řekli, že pojedeme na dny volna , očekávaje v Čechách všude nával do spolkové země Sasko, ale trochu dále, tam, kde jsme ještě nebyli a cestou zpět ještě navštívíme Míšeň, kde jsme sice byli ale je tomu již mnoho let. 

Volba padla na město Torgau 

Torgau je ve své kompaktnosti nejlépe dochované renesanční město Německa. Leží na břehu řeky Labe a turistům nabízí přes 500 památek z doby pozdní renesance a gotiky. Z významných osobností, které jsou spojeny s historií tohoto saského města, bych jmenoval Martina Luthera.

 K městu se váže ještě jedna významná historická událost , když zde došlo 25. dubna 1945 k setkání amerických a sovětských vojsk na Labi .

Procházka městem je příjemná, téměř všechny památky jsou vzorně opraveny. 

Při návštěvě města nelze vynechat návštěvu překrásného renesančního zámku Hartenfels, který se tyčí kousek od břehu Labe a tvoří nádhernou dominantu města.

Při procházce městem si nelze nevšimnout téměř prázdných ulic na kterých potkáváme vesměs jen důchodce a pár přistěhovalců. To jsou důsledky vylidňování bývalého NDR , .kdy většina obyvatel odešla i po sjednocení západním směrem . Viděl jsem tento fenomén na mnoha místech, například v městě Görlitz je to markantní, nebo v Žitavě . 

Této situaci též odpovídaly nabídky místních realitních kanceláří okolo kterých jsme procházeli . Byt 3+1 o velikosti 63,59 m2 zde stojí 15.000 cEUR, což je na naše peníze v přepočtu  kolem 372.000 ,-Kč a dům poblíž 20.000,-EUR, což je kolem 495.000,-Kč.To je neuvěřitelné oproti našim cenám nemovitostí. Ani se nedivím tomu, že lidé z Liberecka kupují domy a byty v Žitavě a jejím okolí a jezdí za prací do Liberce.

Cestou zpět k Míšni jsme ještě udělali menší zastávku v menším městě Oschatz, Opět moc hezké historické jádro , kde vyniká především náměstí a na něm radnice se skvostným renesančním štítem a trhovou kašnou. Toto místo je jako stvořené pro zastávku na kávu v kavárně po náměstí. Učinili jsme tak a kochali se pak drahnou chvíli krásou okolních architektonických skvostů na náměstí a za ním stojícího kostela sv. Jiljí se dvěma 75 metrovými věžemi. Pak Míšeň , ale o té se nemusím rozepisovat, neboť myslím že je většině Čechů notoricky známa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *