Švédský deník

Den šestý 27.6.2022

 

Trollhättän, také v tom názvu poznáváte trolly? Ano, je tomu tak. Název města znamená  v překladu trollí kapuce. 

Městem protéká řeka Götta v jejímž středu je několik ostrovů a dvakrát týdně zde můžeme spatřit i vodopády vysoké 32 metrů. A lidé si mysleli , že ti trollové žijí v té řece a vodopádech a ty četné ostrůvky jsou jejich kapuce. 

Asi vás též zarazí, že vodopády lze shlédnout pouze dvakrát týdně. Byl jsem na tom podobně, když jsem zašel do místního infocentra pro rady a mapu, paní mi vysvětlila, že vodopády tečou jen v neděli a ve středu. Jelikož je dnes pondělí, mám smůlu. Za tuto raritu nemohou však trollové, jak by se mohlo na první pohled jevit, ale člověk.

Roku 1832 byl dokončen plavební kanál se zdymadly, který umožnil lodím obeplout vodopády a počátkem 20 století zde byly postaveny dvě vodní elektrárny  a tok řeky se nasměroval k jeho turbínám a to byl konec vodopádů . 

Původní koryto se tak jen naplní v turistické sezóně 2x týdně a haždoročně se třetí pátek v červenci pořádá ,,Den vodopádů” (Fallens Dagar), městské slavnosti, jejichž součástí jsou různé soutěže a umělecká vystoupení.

Město samo o sobě není moc malebné, jako většina z těch, co jsem prošel. Čiší z něj ona severská strohost. Ale abych nebyl příliš ve svém úsudku přísný, i zde jsou vyjímky. Göteborg malebný je a také projít ulicí mezi dřevěnými domy ze 17.  století v městě Kungälv byl pro mne silný zážitek. 

  Prošel jsem si doporučený okruh kolem řeky a skrze ostrovy a také navštívil jedno muzeum. Bylo to trochu smutné muzeum, protože dokumentovalo konec jedné nejen švédské legendy, automobilky SAAB, která zde až do 19. prosince 2011 vyráběla své legendární vozy.  V muzeu je vystavena celá vývojová řada modelů zde vyrobených i různé prototypy i závodní verze či motory. 

Z výrobní linky sjelo od konce 40. let minulého století téměř čtyři a půl milionu kusů automobilů. Ten historicky poslední, Saab 9-3 Griffin TTID, byl do muzea pořízen díky sbírce nadšenců z celého světa. Na cedulce u něj se dočtete: „Duše Saabu žije. “

Dnes jsem zažil v tomto městě trollů silnou bouřku s krupobitím, která přišla tak rychle, že jsem si ani nestačil vyndat z batohu pláštěnku a promokl jsem skrz na skrz. Té vody bylo v ulicích tolik, že to nestačily brát kanály a lidé se zouvali a svlékali aby se mohli brodit ulicí.

Protože se ještě bouřka dle předpovědi počasí měla opakovat popojel jsem autobusem do mého cílového města Vänersborg u stejnojmenného jezera, které má několik nej, ale o tom až zítra.

¨

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *