Via Francigena 2022

6. etapa – 6.11.2022

Dnešní nedělní den jsem se věnoval převážně Viterbu. V kavárně, kde jsem si dával ranní kávu jsem je poprosil, zda-li si mohu nechat u nich batoh, což jak jsem očekával nebyl problém, a tak jsem mohl lehkým krokem vyrazit poznávat toto město.

A že bylo co poznávat. Viterbo má opravdu co nabídnout .

Viterbo dnes patří mezi nejzachovalejší středověká města v Itálii. Po svém obvodu je obehnáno neporušenými hradbami, uvnitř města se nachází mnoho starobylých kostelů a rozsáhlých paláců.

Nejprve mé kroky vedly do  čtvrti San Pellegrino. Pro mne, který má rád středověký ráz měst to byl velký bonbónek.

Zde v této čtvrti je doslova zakonzervována podoba domů a ulic tak, jak tomu bylo ve 12. a 13. století. Byl to úžasný pocit procházet po všudypřítomné  kamenné dlažbě v úzkých křivolakých uličkách.Jakoby se člověk ocitnul někde v jiném časoprostoru, tak jsem si připadal .

Další kroky mne vedly do zdejšího  papežského paláce a přilehlého muzea kde jsou nádherné sbírky začínající exponáty z doby Etrusků.

Proč je papežský palác ve Viterbu, když jeho sídlo je v Římě? Na to je jednoduchá a alespoň pro mne překvapivá odpověď- oni tu po jistou dobu sídlili.

Do třetice jsem ještě navštívil zajímavé podzemí a pak se již ubíral ven, za hradby města. Cestou jsem okusil jednu zdejší polévku, která se jmenuje : ,, zuppa di veci e castagne”, což je velice dobrá a hutná polévka z cizrny a jedlých kaštanů.

Aby těch kaštanů nebylo málo šel jsem pak až do setmění kaštanový lesem a v něm si i za tmy rozdělil svůj polostan,  a jak píší tyto řádky zjišťuji, že mne tlačí do zad kaštany pod podlážkou. Budu mít tedy takovou kaštanovou noc.

  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *