Výlet do ZOO (17.1.2022)

Výlet do ZOO 17.1.2022

 Náplánoval  jsem si výlet do 79km vzdálené Rauna ZOO. Je to nejseverněji položená ZOO ve Finsku a 2. na světě.O ta nej mi ale moc nejde a nikdy nešlo. Jel jsem tam proto, že je tam možnost vidět 50 druhů zvířat žijících pouze na  severu a v arktidě. Ten koncept mi silně připomněl náš nádherný zoopark v Chomutově, kde jsou zase pouze soustředěna zvířata žijící v Evropě. Pro úplnost informace, ta Chomutovská je rozlohou největší v ČR.

Když jsem šel ráno na autobus po křupavém sněhu po vzorně odhrnutých chodnících, připadal jsem si jak v pohádce. Během včerejšího dne a večera napadlo tolik sněhu, že odhrnovače jezdily sem a tam a kupily odhrnutý sníh na velké hromady. Zde se nesolí, ale hrne, a dnes se hrnulo fest, sněhová nadílka byla víc než štědrá. 

Cesta do ZOO trvá hodinu a čtvrt. Pozoroval jsem z okna pohádkovou krajinu lesů a jezer přikrytou pod pokrývkou čerstvého sněhu. Sem tam se opět v lesích objevovaly samoty a já jsem si představoval, jak tam asi ty rodiny Järvinenů, Hakanenů, Halonenů, Lahtinenů, Mäkinenů, Nieminenů, Pitkänenů, Saarinenů,Virtenenů a Ilmeninarenů žijí, co celé ty dny dělají, jak musí každý den odhrnovat sníh a jestli jsou na těch svých samotách šťastní .

Chvíli jsem se trochu bál, když řidič svištěl stokilometrovou rychlostí po zledovatělé silnici, ale ukázalo se, že to měl pevně v rukou , neboť nás dovezl v pořádku a bez sebemenší úhony.

Nevím jestli i autobusy, ale automobily mají na zimních pneumatikách hroty, aby jim to neklouzalo. Procházka zahradou zasypanou čerstvým sněhem, ponořenou v lese byla moc hezká.

Viděl jsem partičku vlků i ledního medvěda válícího se radostí ve sněhu, soby, losy, orly a krásné sněžné sovy i mnoho dalších zvířat. Jen tu polární lišku jsem neviděl , ač jsem se k její výběhu 2x vrátil. Je dost pravděpodobné, že mé oči posílené dioptrickými brýlemi tu bílou lišku na bílém podkladu neviděly.

Po příjezdu jsem se ještě chvíli brouzdal městem, abych vstřebal tu atmosféru života na polárním kruhu, protože zítra jedu na jih k moři. Do 119 kilometrů vzdáleného města Kemi.

Takže koupačka nebude, moře je tam v tuto dobu zamrzlé, ale měl bych tam vidět největší hrad vyrobený ze sněhu a ledoborec.

Když jsem u toho ledoborce, tak tam je možné se s ním vydat na plavbu a koupat se v ledových krách oděn do neoprenu , ale tato radovánka je poměrně dost drahá, takže si ji odpustím.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *